Museaali kirjeldamine


Museaali kirjeldamine on museaali kohta andmete kogumine, nende analüüsimine, korrastamine ja infosüsteemi sisestamine. Muuseumid koguvad objekte nende juures oleva olulise informatsiooni ja lugude pärast. Museaali kirjeldus sisaldab nii füüsilist kirjeldust, sisu kirjeldust kui kultuurilise ja ajaloolise konteksti kirjeldust. Museaalide kohta käivat teavet on vaja dokumenteerida ja kirjeldada ühtsetel alustel, et tagada informatsiooni kättesaadavus ja kasutatavus muuseumikogude üleselt. 

Museaalide kirjeldamine on eelduseks süsteemi loomiseks, mis võimaldab muuseumikogusid mugavalt hallata (asukohad, seisundid, tegevuste planeerimine, saada statistilist ülevaadet kogudest, museaalidega seotud tegevustest) ning andmeid sisuliselt otsida ja analüüsida.



Võimalikud ohud, probleemid, küsimused

  • Vaja oleks muuseumideüleselt kokku leppida, kuidas ühte tüüpi museaale (näiteks fotosid, digitaalseid museaale, kunsti jne) kirjeldada. Tegelikkuses sõltuvad kirjeldused palju kirjeldaja isiklikest kogemustest, teadmistest, nägemusest ja erinevad ka muuseumi enda sees.
  • Museaali nimetus ei tohi olla liiga pikk, samas peaks nimetusest olema võimalik aru saada, millega on tegu.
  • Museaali konteksti kirjeldamisel ei tasu jääda liiga üldiseks ja piirduda ainult märksõnadega, see ei peegelda piisavalt objekti sisu.
  • Märksõnadega kirjeldamisel peab jääma ka piisavalt üldistavaks ja mõtlema sellele, milliste märksõnadega inimesed otsinguid sooritavad, kui nad teatud tüüpi museaale otsivad.


Tehtavad toimingud

Kirjeldamiseks vajalikke andmeid leiab järgmistest allikatest ja dokumentidest:
- kogumistegevuse käigus tehtud märkmed;
- teabe eelregistreerimine (MuIS teabe eelregistreerimise leht)
- muuseumikogu täiendamise komisjoni protokoll
- vastuvõtuakt

Museaali arvelevõtmise järel toimub museaali kirjeldamine. Selle käigus kontrollitakse ja täiendatakse vastuvõtul saadud ja fikseeritud andmeid. Kirjeldamine võimaldab edaspidi museaale tuvastada ja kasutada. Kirjeldatud muuseumikogu on võimalik uurida ja analüüsida. Museaalide kirjeldamine toimub üldjuhul ühe aasta jooksul peale kogusse vastu võtmist.
Infosüsteemis MuIS on nõutavad järgmised kirjeldusandmed
1) identifitseerivad andmed (tulmekood, nimetus, autor / valmistaja, andmed museaali kogusse vastuvõtu aluseks oleva dokumendi kohta);
2) füüsiline kirjeldus (mõõdud, materjal, tehnika);
3) seisukorra ja eritingimuste andmed (kahjustused);
4) märgid ja tekstid objektil;
5) asja valmistamise, kogumise ja temaatilise kirjeldusega seotud taustainfo;
6) seosed teiste objektidega ja viited välistele allikatele;
7) museaali digitaalne koopia infosüsteemi nõuete ja Muinsuskaitseameti koostatud juhendi kohaselt;
8) osade olemasolul nende kirjeldused.
Väga oluline on kirjelduses säilitada üleandjalt ja/või eseme omanikult saadud teave eseme kasutamise, päritolu, valmistamise jne kohta.
Kui vastuvõtmisel ei ole museaalile määratud püsiasukohta (vähemalt ruumi täpsusega), siis tuleb seda kindlasti teha kirjeldamisel.



Näited praktikast

Näite lisamiseks pead olema sisselogitud.

 Muuseumi üks alakogudest on arhiivraamatukogu, mis koosneb erinevatest trükistest. Uuendatud kogumispõhimõtete järgi raamatuid enam ei koguta, nende säilitamine jäetakse raamatukogude tegevuseks. Varem arvelevõetud raamatute väljaarvamist ei pea muuseum samuti õigeks, sest see on osa kogumisajaloost.  Seega tuleb neile teha MuISis I etapi nõuetele vastav kirjeldus. Muuseum on otsustanud kirjelduslehele märksõna Viited lahtrisse lisada  raamatukogude andmebaasist ESTER leitud trükise kirjelduse, kus sageli on ka viide trükise digiteeritud versiooni kättesaadavusele.  Sel viisil saame korrektsed andmed ja info digiteerimise kohta. Juhul, kui kunagi tuleb päevakorda museaalide väljaarvamine kogust, siis on juba lihtne leida tema olemasolu mõnes raamatukogus.



Kommentaarid

Kommenteerimiseks ja kommentaaridele vastamiseks pead olema sisse logitud!


Viited ja lingid


Nimetus Kommentaar Lisainfo Fail
Museaali kirjeldamine MuISis 1.1 (2019)Museaalide kirjeldamise juhend Muinsuskaitseameti kodulehel lk 11-13; lk 25; lk 6
Muuseumide andmekogu põhimäärusVastu võetud 13.07.2023 nr 9. Muuseumiseaduse rakendusmäärusLisa. Muuseumide andmekogusse esitatavate andmete loetelu, punkt 7. Museaali kirjeldamise andmete loetelu lisaks punktides 1 ja 3 nimetatule.
Muuseumikogu täiendamise, kultuuriväärtusega asja muuseumisse hoiule võtmise ning museaali ja muuseumisse hoiule võetud asja märgistamise ja säilitamise kordVastu võetud 13.07.2023 nr 8. Muuseumiseaduse rakendusmäärus3. peatükk Museaali kirjeldamine ning museaali ja hoiule võetud asjaga tehtavad toimingud. § 10. Museaali kirjeldamine

5D Vision