Täiendav kirjeldamine


Täiendava kirjeldamise käigus täpsustatakse ja täiendatakse museaali üldise kultuuriajaloolise konteksti avamise eesmärgil infosüsteemi kantud andmeid (näiteks dateeringud, museaaliga seotud isikud ja sündmused). Toimingut teostatakse üldjuhul siis, kui museaal on nõuetekohaselt I etapis kirjeldatud. Erinevalt I etapist ei ole täiendaval kirjeldamisel nõudeid, mille täitmise järel seda lõpetatuks loetakse.

Võimalikud ohud, probleemid, küsimused

Kui saadud teavet ei säilitata tervikuna ehk täielikul kujul, ei saa andmeid hiljem üle kontrollida.

Lisateabena saadud andmeid ei muudeta otsitavaks.



Tehtavad toimingud

Täiendav kirjeldamine on tegevus, mille käigus lisatakse museaali kirjeldusele uusi andmeid (saadud uurimistööga / näituse tegemisega / avalikkuselt / jne). Museaali täiendav kirjeldus moodustub erinevate inimeste tegevuse tulemusel erinevatel aegadel.

Täiendava kirjeldamise võimaluseks on teadmistega inimeste kaasamine väljastpoolt muuseumi.

Täiendava info lisamise ja võimaliku avalikustamise kinnitab muuseumitöötaja, pidades silmas isikuandmete kaitset jt seaduseid. Näiteks MuIS andmebaasis on olemas avalikud ja mitteavalikud andmeväljad.

Täiendav info lisatakse museaali olemasoleva kirje juurde.

Protsessi käigus tekkinud uued lood ja taustinfo peab olema eelnevast selgelt eristatav.

Muuseumitöötaja tagab nende täiendavate andmete otsitavuse ja leitavuse muuseumis kasutatavas andmebaasis.



Näited praktikast

Näite lisamiseks pead olema sisselogitud.


Kommentaarid

Kommenteerimiseks ja kommentaaridele vastamiseks pead olema sisse logitud!

CIDOC_2023_Dominic.Oldman.pdf

Jätkuks KHÜ kaasamisteemalisele üldkoosolekule (2. november 2023) Toon siin välja paar  kaasamist puudutavat ettekannet,  ICOM-CIDOC konverentsilt (24-28 sept.  2023.a. Mexico City). 

Teine ettekanne  2023.a. ICOM-CIDOC konverentsilt on teoreetilisemat laadi. Dominic Oldman, Documentation and Social Responsibility. Peasõnum on, et senine dokumenteerimismeetod peab totaalselt muutuma. Ehk objekti kirjelduselt tuleb liikuda konteksti kirjeldusele, st kataloogandmebaaside asemel peaks olema muuseumides kasutusel  teadmiste süsteemid (ResearchSpace system). Ettekanne toob  välja olemasolevate digitaalsete meetodite puudused ja sisaldab kirjeldusnäiteid, mis on mõjutatud omaaegsetest stereotüüpidest. Lisaks on selles konkreetseid ettepanekud, mida tuleks muuta ja kuidas tuleks muuta.  Pikk ja keeruline tekst, aga kindlasti väärib lugemist. 

 Dominic Oldman, oli 2023. aasta CIDOC konverentsi peaesineja, nii et ühtlasi saab sellest ettekandest ülevaate, kuhu  dokumenteerimismaailm suundub. Kellel huvi saab nende mõtetega tutvuda veebilehel, kartography.org,  kus alarubriigis Papers on nii see ettekanne kui teised.

Ps. kui kellegi on soov loetu põhjal mõtteid jagada või hoopis mingi küsimus, siis kirjutage julgelt, kasutades kommentaari all olevat nuppu vasta.  Mõtteharjutusena võib püüda hinnata, mil määral  meie musealide dokumenteerimine (st ka kirjeldamine) ja seda toetav MuIs vastab neile nõuetele. 

CIDOC_2023_Sakiko_Kawabe.pdf

Jätkuks KHÜ kaasamisteemalisele üldkoosolekule (2. november 2023) 

Toon siin välja paar  kaasamist puudutavat ettekannet,  ICOM-CIDOC konverentsilt (24-28 sept.  2023.a. Mexico City). 

2023 aasta konverentsi teema kutsus üles ületama teatud tõekspidamisi meie senistes dokumenteerimise meetodites: Me mõistame neid piire kui piiranguid, mis alluvad kultuurilistele, institutsionaalsetele ja akadeemilistele seisukohtadele, mida peame pidevalt kahtluse alla seadma ja ületama, et muuta oma kultuuripärandi tulevikku. Kutsume teid selles küsimuses osalema ja piirid uuesti määratlema, et võimaldada kõigile üha kaasavamat ja rikastavat dokumentatsiooni.

Ehk siis (muuseumiväliste) inimeste kaasamine dokumenteerimistegevusse võiks olla traditsiooniks, mitte erandiks.

Esiteks slaidiesitus Jaapanist. Sakiko Kawabe, jt, Community building for information collection and documentation on local everyday objects: an examination of the synergy of a crowdsourcing system and events. Oluline, et kui soovime kõigi vanuserühmade osalust museaalide kirjeldamisel (täiendavate teadmiste jagamisel),  siis peab süsteem/meetod/tehniline lahendus/ arvestama eri vanuserühmadega.  See slaidi esitlus on reaalse tegevuse kirjeldus, mida katsetati Jaapanis.


Viited ja lingid


Nimetus Kommentaar Lisainfo Fail
Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanuti üleslaetud digikoopiate vastuvõtt digihoidlas (2020)Juhend digifailide edastamisest MuISi digihoidlas Kanutilt muuseumideleTäiendavad andmed museaali kohta saadakse tihti konserveerimistööde käigus, üks osa sellest on digikujutis.
MuISi avalikud andmeväljad. Eesti Muuseumide Veebivärava objektidestNimekiri avalikest ja mitteavalikest andmeväljadest Muinsuskaitseameti kodulehel
Muuseumide andmekogu põhimäärusVastu võetud 13.07.2023 nr 9. Muuseumiseaduse rakendusmäärus

5D Vision